روشهای تعمیر ونگهداری ترانسفورماتورهای قدرت

بطور عمومی سه روش در تعمیر ونگهداری ترانسفورماتورها مشخص شده است .

الف )تعمیر ونگهداری بدون برنامه ریزی که در این مورد شک حتمی وجود دارد .

ب)تعمیر ونگهداری معمولی که در این روش تنظیم ویا تعویض بعضی از قسمتهائی که پس از بررسی مورد تأثیر قرار می گیرد انجام می شود.

ج)تعمیر ونگهداری با تنظیم برنامه زمانبندی شده که در این نوع طبق برنامه ریزی ،بازدید وتست با  زمان بندی مشخص بر روی تجهیزات انجام می شود .

حفاظت وتعمیر شامل سه مرحله می باشد .

۱– تعمیر ونگهداری پیش گیرنده :

بازدید ماهیانه، تست سالیانه تجهیزات (تست روغن –جداسازی گازهای محلول در روغن – بازدید اشعه مادون قرمز ).اما قسمتهائی وجود دارد که دو یا سه سال یکبار باید پس از بی برق نمودن ترانسفورماتور روی آن انجام گیرد (مانند تستهای الکتریکی عایق)

۲- تعمیر ونگهداری پیش بینی شده :

بوسیله هشدار دهنده ها که بر روی تجهیزات اصلی قرار گرفته اند این مرحله انجام می شود (سیگنالها وآلارمها ) ، دستگاههای هشدار دهنده رشد گاز در ترانس .

۳– تعمیر ونگهداری صحیح :

با بوقوع پیوستن عیبهای کوچک می توان جهت تعمیر در موقع مناسب با برنامه ریزی صحیح عیوب ترانسفورماتور را رفع کرد .

۴- بازدید وبررسی نقاط مهم تجهیزات ترانسفورماتور:

ترانسفورماتور وسیله ای نیست که بتوان داخل آن را نگاه کرد ومشاهده کنیم ،داخل آن چه اتفاقی در حال وقوع است .بنابراین بیاید راههای دیگری برای آگاه شدن از اینکه داخل ترانسفورماتور چه  می گذرد را پیدا کرد .

گزارشهای موجود اولین پارامتری است که می توان توسط آن این مطلب را شروع کرد.سئوالاتی از قبیل این که مورد مصرف یک ترانسفورماتور چیست وهمچنین بارگذاری آن چگونه است .

وقتی ترانسفورماتور زیر بار قرار می گیرد چگونه عمل می کند؟

در مرحله اول پاسخ این سئوالات را می توان با رجوع به کتاب دستورالعمل ترانسفورماتور مربوط بدست آورده ولی با وجود اینکه طراحی ترانسفورماتورها با هم اختلاف دارند ،باید نقاط مشترک واساسی را شناسایی کنیم .روش معمول برای داشتن اینکه چگونه یک ترانسفورماتور با اجزاء کمکی خودکار می کند نیاز به منابع اطلاعاتی ترانسفورماتور دارد وباید هر یک از موارد   را مورد بررسی قرار داد .آنها را ثبت نمود واطلاعات حاصل راتحت یک برنامه زمان بندی شده تدوین و  بررسی های آینده نگهداری کرد.

بعضی از موارد را باید روزانه بعضی را هفتگی ،بعضی را ماهانه وبعضی هم باید سالانه مورد بررسی قرار گیرد تست های عایقی ترانسفورماتور شامل تستهای شیمیایی والکتریکی بر روی روغن وتست الکتریکی روی عایق جامدمی باشد .اثر بارگذاری واصول نگهداری طبق جداول (۱-۲)می باشد .که توسط آن می توان بعضی از مسائل ترانسفورماتور ،از جمله اثر بارگذاری را تشخیص داد.

تعمیر ونگهداری عایق ترانسفورماتور

با شناخت عواملی که می تواند باعث خرابی عایق شوند علت نگهداری از عایق ترانسفورماتور روشن می گردد.این عوامل عبارتند از : رطوبت (بصورت آزاد ومحلول در روغن ) –گرما – اکسیداسیون روغن وعایق سلولزی –گازهای قابل احتراق در روغن وهمچنین وجود اسیدها وآلودگیهای شیمیائی که باعث تشکیل لجن خواهد شد .

تستهای ترانسفورماتور از سال ۱۸۹۰ شروع شد که در آن زمان مقاومت عایق جامد نیز بررسی شد وبعد از مدت کوتاهی قدرت شکست عایقی(ابتدا روغن)مطرح گردید.

3 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

  1. سلام
    با عرض خسته نباشی سایت خوبی دارید ولی با توجه به مطالب بسیار زیاد در این سایت اگر امکان جستجو را در سایتتان ایجاد کنید می تواند مفید فایده باشد

  2. با سلام
    از زحما ت شما در این زمینه سپا سگزارم
    امیدوارم تداوم بسیار داشته باشد

  3. سلام.با تشکر از شما لطفابرای خرید یک دستگاه تسترروغن و یک دستگاه سیرکوله منو راهنمایی کنید .متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید