قسمت های داخلی ترانسفورماتور

اکتیو پارت ترانسفورماتور

اکتیو پارت از قسمتهای زیر تشکیل شده است :

بوبین های فازهای A و B وC که شامل هسته ، سیم پیچهای ثالثیه ، سیم پیچ فشار ضعیف و فشار قوی که در مباحث بعدی به پارامترهای آن واجزای تشکیل دهنده آن  توضیحات لازم داده خواهد شد .

هسته ترانسفورماتور

هسته ترانس یک مدار مغناطیسی خوب با حداقل فاصله هوایی وحداقل مقاومت مغناطیسی است تا فورانهای مغناطیسی براحتی ازآن عبور کنند .هسته ورقه ورقه ساخته شده وضخامت ورقه ها حدود ۳/۰ میلیمتر وحتی کمتر است .برای کاهش تلفات فوکو ورقه هاتا حد امکان ساخته می شوند ولی ضخامت آنها نباید به حدی برسد که از نظر مکانیکی ضعیف شده وتاب بردارد .

در ترانسهای قدرت ضخامت ورقه ها معمولاً ۳/۰ تا ۳۳/۰ میلیمتر انتخاب می شود که این ورقه ها توسط لایه نازکی از وارنیش عایقی یا یک فیلم نازک عایقی ،نسبت به هم عایق می شوند .

جنس و مواد هسته

موادی که در ساختمان لایه های هسته ترانسها و راکتورها بکار میروند از دسته آلیاژهای نرم هستند. این مواد به قرار ذیل می باشند.

– استیل با کربن کم

-استیل سیلیکن دار

– آلیاژ آهن ونیکل (پرمالوی)

– آلیاژ آهن نیکل – کربن (پرمین وار)

-آلیاژآهن کبالت وغیره

که هرکدام از آنها دارای مشخصات روش ساخت مخصوص به خودهستند .انتخاب نوع آلیاژ، به مورد کاربرد ومسائل اقتصادی آن بستگی خواهد داشت .

در سالهای اولیه (۱۹۳۰- ۱۸۹۰ ) سازندگان از استیل با کربن کم استفاده می کردند وبدین جهت عمر مفید هسته ها کم وتلفات آن زیاد بود و وزن بسیار سنگینی داشتند.در سالهای ۱۹۶۰ از ورقه های استیل سیلیکنی با نورد گرم (بدون کریستالهای جهت دار) استفاده شد.وامروزه از ا ین نوع هسته در مواقعی که جنبه اقتصادی آن اهمیت بیشتری داشته باشد ،استفاده می شود.

درطی دهه ۱۹۷۰ ازاستیل سیلیکنی نورد سرد با کریستالهای جهت دار (CRGO) یا eold Rolled erainorinted استفاده شد که این هسته  دارای خواص مغناطیسی فوق العاده ای در جهت نورد شدن             می باشد . مقدار سیلیکن درآلیاژ آن تا ۳% انتخاب می شود و از ورقه های استیل نورد سرد ساخته شده در ساختمان ترانسهای قدرت بکار می رود. کل تلفات آهنی این ورقه در ماکزیمم چگالی فلوی ۶/۱ تسلا برابر ۷/۱ (وات بر کیلو گرم) است .

ورقه های نورد سرد با کریستالهای جهت دار، خواص مغناطیسی فوق العاده ای در جهت نورد از خود بروز می دهند وکریستالها توسط نورد سرد وعملیات حرارتی هم راستا می شوند.

خواص ورق های سیلیکنی CRGO با ترکیبات اضافی مراحل ساخت ،عملیات حرارتی وتشعشعات لیزری بهبود بخشیده می شود .در شکل (۳- ۱ ) مشخصه مقاومت مخصوص  برحسب درصد سیلیکن ترسیم شده است . درصد بیشتر سیلیکن ،سبب افزایش مقاومت وکاهش تلفات فوکو می شود،اما اگر سیلیکن از ۵/۳ درصد بیشتر باشد ، ورقه ها شکننده می گردند .در ساخت ورقه های استیل CRGO  تجارتی ،از سیلیکن ۳ تا  ۲۵/۳ استفاده می شود .

( برای بزرگنمایی بر روی عکس کلیک کنید )

دیدگاهتان را بنویسید