انواع خطاهای معمول در ترانسفورماتورها

انواع خطاها

الف – خطا ی فاز – فاز

ب- خطای فاز – زمین

ج- اتصال حلقه های یک کلاف

د- آسیب هسته، وصل دو لایه هسته به هم ، عیب تانک یا نشتی ، عدم گردش روغن و در نتیجه گرم شدن هسته .

ه- بار زیاد

روشهای حفاظت ترانسفورماتورها در مقابل انواع انواع خطاها

به طور می توان حفاظتهای مورد استفاده در یک ترانسفورماتور را به دو دسته مکانیکی و الکتریکی تقسیم کرد . حفاظتهای مکانیکی معمولا به عنوان اجزای ترانسفور ماتور در مرحله طراحی در کارخانه سازنده در نظر گرفته می شوند و نسبت به تغییرات در   کمیت های مکانیکی مانند حجم و فشار روغن در محفظه ترانسفورماتور در هنگام وقوع خطا عکس ا لعمل نشان می دهند.

اما حفاظتهای الکتریکی ،بایستی در هنگام انتخاب و نسب ترانسفورماتور طراحی شوند . با توجه به این که ترانسفورماتور به عنوان یکی از اجزاء بسیار گران قیمت سیستم قدرت می باشد ، لذا حفاظتهای آن از حساسیت خاصی برخوردارند . این حفاظتها را میتوان به دو دسته واحد و غیر واحد تقسیم نمود . حفاظتهای واحد در حقیقت به منظور حفاظت محدوده ترانسفورماتور بکار می روند و نبایستی نسبت به وقوع خطا در خارج از ترانسفورماتور عکس العمل نشان دهند. اما غیر واحد بخشی از حفاظت سیستم قدرت بوده و بایستی با سایر حفاظتهای موجود در سیستم بطور هماهنگ عمل نمایند.برای ترانسفورماتورهای بزرگتر از ۵ مگا ولت آمپر، بطور معمول حفاظتهای زیر در نظر گرفته می شود :

– حفاظت ولتاژ باقی مانده

– حفاظت بوخهولتس

پریشر رله

– حفاظت بار زیاد

– حفاظت رله دیفرانسیل

– رله R.E.F (RES TANSE  ERTHF OUIT)

– رله N.P(NOTREL POINT)

رله شار مغناطیسی

ایر بگ(air bag)

3 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

  1. با عرض سلا و خسته نیاشید و تشکر فراوان از شما دوستان و زحمت کشان عرصا علم و دانش از صمیم قلب وقتی میبینم اینچنین افراد دلسوز و راهنمائی وجود دارند احساس آرامش و افتخار بهم دست میده.مطالب شما زیبا و بسیار کاربردی میباشد امیدوارم در تمام مراحل زندگی خود موفق و سربلند و پیروز باشید

  2. با سلام لطفا مدار سیم کشی رله بوخهلتز ی که به کلید فرمان می دهد را برایم ایمیل کنید. آرزوی موفقیت برایتان دارم!!

دیدگاهتان را بنویسید