عیب یابی ترانسفورماتور

عیب یابی ترانسفورماتور

بطور کلی عیب یابی به دو طریق ذیل انجام می شود :

۱- عیب یابی از طریق آنالیز گاز با استفاده از دستگاه گاز کروماتوگراف .

۲- عیب یابی از طریق تستهای متنوع دوره ای .

در روش عیب یابی از طریق دستگاه گاز کروماتوگراف ابتدا مرحله نمونه گیری روغن طبق روال خاص خود انجام می گیرد بعد از مرحله جدا سازی گاز از روغن وپس ازآنالیز گاز از طریق دستگاه گاز کروماتوگراف انجام می شود ودر این روش بوسیله دستگاه قید شده درصد هر یک از گازهای حل شده در روغن مشخص خواهد شد و بر حسب درصد  گازهای موجود نسبت آنها با هم از روشهای مختلف  (روش نسبت روجرز وretio metod  ) می توان به تشخیص پدیده هایی همچون تخلیه جزیی ،پدیده کرونا ،قوس با حرارت زیاد واضافه بار و… در ترانسفورماتور پی برد .وعیب را در داخل ترانسفورماتورشناسایی کرد.در روش تستهای متنوع دوره ای : به بحث وبررسی آزمایشات روتین یا سری وآزمایشات تایپ – ویژه پرداخته ایم .همچنین دراین فصل با نحوه آزمایشات واندازه گیری های پارامتری ترانس شامل نسبت تبدیل (T.T.R) میگرواندازه گیری شدت جریان و باری و… توضیحات لازم داده شد ه است .

روغن ترانسفورماتور از جمله روغن های وارداتی و ارزی بر مورد مصرف در کشور است به جهت دارا بودن برخی خواص مناسب روغنهای پایه نفتینیک برای ساخت روغنهای ترانسفورماتور است .جهت کنترل کیفیت قسمتهای مقداری بر اساس استانداردهای بین المللی مانند IEC , VDE , BS روی روغن صورت می گیرد ودر صورت عدم جلب اطمینان نسبت به تعویض یا بازیابی آن اقدام می گردد. قسمتهای مورد نظر بر اساس خواص فیزیکی وشیمیایی الکتریکی روغن صورت می گیرد روغن عایق ترانسفورماتور باید قابلیت جذب گازهای تحت فشار را داشته باشد. تا بتوان با تجزیه گازهای محلول در آن به تشخیص نارسایی وعلل بروز شرایط غیرعادی در کار ترانسفورماتور پی برد.

ترکیب های هیدروژن بهمراه هیدروکربن های ساده تر همانندمتان CH4 اتان C2H6 واتیلن C2H4 واستیلن C2H2 ایجاد کننده گستره ای از نسبتها هستند که بعنوان نشان دهنده دمای تولید شده در روغن ترانسفورماتور قابل بحث می باشند.

بعنوان مثال استیلن C2H2 با ایجاد جرقه وگرمادهی تا ایجاد دمای ْc 700قابل تولید شدن است که نمایشگر جرقه زنی داخلی ترانسفورماتور می باشد.میزان بالایی از هیدروژن ایجاد شده نشان دهنده بمباران یونی که به دلیل تخلیه جزئی هستند می باشد.

جدول نسبتها مثلاً متان به هیدروژن ، اتان به متان ، اتیلن به اتان ،‌ استیلن به اتیلن با توجه به مقادیر هر یک از نسبتها ۱۲ حالت متفاوت را در ترانس تفکیک وتوجیه می نمایند.

اگر نسبتهای موجود وبرای مواد مشخص شده کدبندی می گردند.ترکیبات مختلف کدها می توانند از طریق برنامه کامپیوتری تفسیر تشخیص خطا برنامه ریزی گردند .وبه همراه خروجی آنالیز مقادیر وتشخیص احتمالی را بدست دهد وبرای کارشناسان مربوطه اتفاقات پدیده جهت جلوگیری از تخریب را مشخص  می نمایند .

روش جدید : تجزیه گازهای محلول در روغن

گازهای قابل احتراق در ترانسفورماتور معمولاً تولید فشارهای حرارتی الکتریکی ومکانیکی غیر عادی  می نمایند . فشار ناشی از گازهای محلول در روغن ممکن است باعث تغییر شکل ترانسفورماتور واجزاء آن گردد  هنگامیکه خطاهای اولیه رخ می دهد در داخل ترانسفورماتور فشار ایجاد می شود که بایستی روغن ترانسفورماتور تجزیه گردد در روش جدید با استفاده از تجزیه گازهای محلول در روغنAnalysis of Dissolved Gas in oil نتایج  خوب وقابل توجهی دست یافته اند این روش نیز به طریق مختلف امکان پذیر است :

– Mass Analysis

– Combustible Gas Analysis

-Cas Chromategrphy1.

که بطور خلاصه با توجه به تجارب حاصله برروی ۲۴ هزار ترانسفورماتور از سال ۱۹۶۰ تا کنون          می توان گفت که دستگاه گاز کروماتوگراف ۱(GC) صحیح ترین وبهترین وسیله عملی است که در دسترس وجود دارد و می توان به کمک آن گازهای قابل احتراق را شناسایی  کرد .

دستواالعملهای موجود صرفاً جهت نمونه برداری روغن واندازه گیری گازهای محلول در آن است وشامل تعیین هویت واندازه گیری مقدار گازهای محلول می شود در روغن آسیب دیده داخل ترانسفورماتور ۹ گاز  امکان دارد وجود داشته باشد این گازها در جدول  نشان داده شده است .

 

جدول (۲-۴) نمونه گازهای تولید شده داخل ترانسفورماتور دراثر اتصالات داخلی

نام علامت فرمول(نشانه)
هیدروژن H2
اکسیژن O2
نیتروژن N2
متان CH4
منواکسید کربن CO
اتان C2H6
دی اکسید کربن CO2
اتیلن C2H4
استیلن C2H2
پروپان C3H8
پروپین C3H6
بوتان C4H10
مواد قابل تعیین وتشخیص نظیر پروپان (C3H6) پروپین (C3H6) وبوتان (C4H10) نیزدرترانسفورماتور وجود دارند که مهم نیستند نماد گازهای قابل احتراق می باشند. 

جدول  گازهای مربوط به ترانسفورماتورها که ممکن است  باعث بروز عیب شوند.

KEY COMBUS TIBLE CAS GENERATION IN TRANSFORMEROIL
Ethlene(C2H4) Conditon 

۱-Overheating

Hydrogen(H2) ۲-Corona
Acetylen(C2H2) ۳-Arcing
Key combustible cas generation in cellulse
Carbonmonoxide(co) ۴- Over heated Cellulse

۳-۱-۴- اطلاعات کلی راجع به آنالیز گاز

از مطالب قبلی به این نتیجه رسیدیم که آنالیز گازهای محلول در روغن ترانسفورماتور می تواند جهت ارزیابی غیر مستقیم سیستم عایق ترانسفورماتور مفید واقع گردد.


 


نمونه آزمایش گاز کروماتو گرافی :

( برای بزرگتر شدن تصویر ، روی آن کلیک کنید )

 

 

 

 

———-

این مطلب در تاریخ ۱۵ تیر ۱۳۹۰ ویرایش و تکمیل گردیده است /.

6 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. سلام امید وارم که حالتون خوب باشه .
  خواستم بدونم این نمونه ازمایش گاز کروماتو گرافی مربوط به
  کدام ترانس میباشد.

 2. اگر بتونید در ارتباط با چگونگی تحلیل تست گاز کروماتوگرافی بر اساس جداول راجرز و یا ای یی سی اطلاعات رو به بنده بدید ممنون میشم . با تشکر

 3. با سلام
  لطفا در مورد رشد سایر گازها مثل رشد co2 و علت ونیز محدوده های مجاز هریک هم در سایتتون توضیح بدین
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید