تلفات بار و درصد ولتاژ اتصال کوتاه UK%

برای  انجام آزمایش تلفات بار داری، ترانسفورماتور را در قسمت ثانویه اتصال کوتاه می نمایند و به قسمت اولیه ولتاژ اعمال میگردد. البته ولتاژ را به تدریج افزایش می دهند تا جریان نامی از سیم پیچ ها عبور نماید سپس با ثبت مقادیر usc و مقدیر توان واتمتر های نصب شده،مقدار تلفات بدست می آید .

این مقدار تلفات قسمت اصلی آن شامل تلفات مسی RI2 است ومقداری از آن نیز صرف تلفات گردابی که در محل اتصالات سیم پیچ ها ودیواره های مخزن میگردد تلفات فوق در هر دمایی قابل اندازه گیری است ولی اصولاٌ این تلفات باید براساس استاندارد و در دمای ۷۵ درجه سانتیگراد اندازه گیری شود

مقدار ولتاژ Usc اندازه گیری شده به ولتاژ نامی برابر UK و درصد آن همان %UK یا امپدانس در صد است.

مقدار دما روی تلفات بی باری تاثیر زیادی ندارد اما روی تلفات بار داری موثر است چون مقاومت سیم پیچ با تغییر دما تغییر خواهد کرد . بنا بر این تلفات مسی تابعی از درجه خواهد بود ، در بخش تلفات اضافی و مقدار تغییرات آن با درجه حرارت رابطه عکس نشان داده است و نقش نوع فلز و تاثیر حرارت روی آن باعث تغییر در تلفات اضافی خواهد بود.

12 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. very goodسوال دوترانس در شرایط مشابه وukدرصد متفاوت کدام بهتر است؟

  [پاسخ]

  مهدي پاسخ در تاريخ شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۵۴ ق٫ظ:

  سلام.
  به شرایط شبکه و نیاز شما بستگی دارد. در جایی که سطح اتصال کوتاه شبکه بالاست در صورت استفاده از ترانس با امپدانس درصد پایین مشکل ایجاد می شود. و در جایی که تلفات مهم است استفاده از ترانس با عن درصد پایین تر بهتر است.

  [پاسخ]

  مهدي پاسخ در تاريخ شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۵۶ ق٫ظ:

  اصلاح جمله آخر متن ارسالی :
  استفاده از ترانس با امپدانس درصد پایین تر بهتر است.

  [پاسخ]

  [پاسخ]

  admin پاسخ در تاريخ مهر ۱۱ام, ۱۳۹۲ ۵:۰۳ ب٫ظ:

  بستگی به نوع بهره برداری وشبکه دارد

  [پاسخ]

 2. با سلام.یک سوال داشتم.چرا وقتی سه تا ترانس با هم موازی میشن قدرت قطع کلیدهاشون دو برابر میشه؟(این مسئله تو آزمون نظام مهندسی آذر ۹۱ و آبان ۹۳ اومده) لطفا کمکم کنید به پاسخش نیاز دارم.

  [پاسخ]

پاسخ دهید